انواع روش های حمل و نقل یعنی روش های بکار گرفته برای انتقال کالا و انسان از محلی به محل دیگر که هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه توضیح هر یک خواهیم پرداخت. بطور کلی روش های حمل و نقل کالا و انسان به سه دسته حمل و نقل زمینی، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل هوایی تقسیم بندی میشوند. هریک از این روش های حمل و نقل از نظر هزینه، مدت زمان ارسال بار، تضمین سلامت بار ارسالی با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع روش های حمل و نقل کالا

همانگونه که گفته شد روش های حمل و نقل کالا به سه دسته زیر تقسیم میشوند که عبارتند از:

 • حمل و نقل زمینی
  • حمل و نقل ریلی
  • حمل و نقل جاده ایی
   • حمل و نقل درون شهری
   • حمل و نقل برون شهری
   • حمل و نقل برون مرزی
 • حمل و نقل دریایی
 • حمل و نقل هوایی

روش های حمل و نقل

مزایا و معایب انواع روش های حمل و نقل

در این بخش به توضیح انواع روش های حمل و نقل کالا و برخی مزایا و معایب ترابری خواهیم پرداخت. باربری زمینی، باربری هوایی و باربری دریایی هر کدام با توجه به مزایا و کارامدی خود با توجه به نوع درخواست مشتری طرفداران خاص خود را دارد ولی حمل و نقل هوایی انقلابی بزرگ را در صنعت حمل و نقل به پا کرد که ادامه به آن خواهیم پرداخت.

حمل و نقل زمینی : در روش حمل و نقل زمینی همانگونه که از نامش پیداست جابجایی از راه زمینی صورت میگیرد که فقط از طریق جاده ایی و ریلی امکان پذیر است.  بارهای فوق سنگین معمولا با کامیون ها، تریلر های کابین دار و ترانزیت جابه جا می شوند و مابقی بارها از طریق مختلف مانند: ارسال با اتوبوس ( حمل و نقل برون شهری یا حمل و نقل بین شهری)، ارسال بار با نیسان (حمل و نقل داخل شهری یا حمل و نقل بین شهری)، ارسال بار با خاور (حمل و نقل درون شهری مانند اسباب کشی ها و حمل و نقل برون شهری)، ارسال بار با کامیونت (حمل و نقل برون شهری و حمل و نقل داخل شهری)

 • حمل و نقل جاده ایی : یکی از رایج ترین و ساده ترین روش های حمل و نقل زمینی میباشد که روزانه هزاران بار از طریق اتوبوس، نیسان و خاور برای ارسال بار به شهرستان و راه های بین استانی استفاده میشوند و از ترانزیت و تریلر های کابین دار نیز برای جا به جایی های کشوری با مجوز های مورد نیاز استفاده میشوند.
 • حمل و نقل ریلی : این روش نیز از روش های ارسال زمینی میباشد که از جمله قدیمی ترین روش های ارسال است. در این روش جابه جایی با هزینه مقرون به صرفه انجام میگیرد ولی باید تمامی مدارک مورد نیاز برای تحویل بار به ایستگاه راه آهن تحویل دهید. در این روش نیز روزانه هزاران بار بین شهر های مختلف جا به جا میشوند.

باربری عدل کرج
حمل و نقل دریایی : یکی از انواع روش های حمل و نقل، حمل دریایی است. حمل و نقل از طریق دریا از روش های قدیمی و قبل از روش ارسال هوایی مورد استفاده قرار میگرفت. در این روش به دلیل متصل نبودن قاره ها از طریق زمینی، انتقال باید از طریق آبها و اقیانوس ها صورت میگرفت که بوسیله کشتی ها انجام میشد.

از این روش بعدها با وجود ساخت هواپیمیا ترافیک کاری آنها کمی تقسیم شد ولی امروزه همچنان از این طریق میلیون ها میلیون بار در روز جا به جا میشوند زیرا این روش به دلیل هزینه کمتر و همچنین امکان انتقال حجم بسیار بالا انتقال در طول روز هنوز از روش های پرطرفدار میباشد ( ظرفیت حمل بسیار بالا نسبت به سایر روش ها ).

علاوه بر انتقال قاره ایی، جهت جا بجایی بار بین جزیره ها به دلیل نبود پرواز های کوچک یا نبود باند فرودگاه در آنها فقط از طریق حمل و نقل دریایی استفاده میشود. یکی از معایب حمل و نقل دریایی، محدودیت آن به مسیرهای آبی، کند بودن آن و به صرفه نبودن هزینه آن برای حمل نسبتا کم میباشد.

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل هوایی : در روش حمل و نقل هوایی، کالا ها از طریق هواپیما جا به جا شده و از سریع ترین روش های ارسال است. ارسال هوایی بار انقلابی بزرگ در صنعت حمل و نقل به وجود آورد. حمل و نقل هوایی با توجه به قیمت، زمان و حجم بار دسته بندی و قیمت گذاری میشوند که عبارتند از:

 • پرواز چارتر
 • پرواز سیستمی
 • پرواز بازرگانی

باربری عدل کرج با سابقه ایی قدیمی و درخشان در صنعت حمل و نقل زمینی در حوزه حمل و نقل بین شهری (ارسال بار با اتوبوس) در خدمت شما عزیزان میباشد.

جهت مشاوره روش های حمل و نقل و استعلام قیمت باربری با ما در تماس باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *