در این مقاله به توضیح انواع روش های حمل و نقل زمینی و مزیت هر یک خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید حمل و نقل یکی از راه های جا به جایی کالا در سراسر دنیا می باشد. برای حمل نقل می توانیم از روش های مختلفی همچون حمل و نقل زمینی استفاده کنیم. انواع روش های حمل نقل زمینی می توانند در جا به جایی سریع و به موقع به ما کمک کنند.

لازم به ذکر است که حمل و نقل زمینی، یکی از رایج ترین و آسان ترین روش های حمل و نقل در سراسر جهان می باشد. ترانزیت یا همان حمل و نقل زمینی، انواع گوناگونی دارد و از وسایل نقلیه مختلفی استفاده می شود. در ادامه مطلب قصد داریم درباره انواع روش های حمل و نقل زمینی و چگونگی آن توضیح دهیم.

روش های حمل و نقل زمینی

روش های حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی رایج ترین شیوه حمل بار و همچنین مسافر در سراسر دنیا است که از زمان های گذشته تا امروز توسط نیروی انسانی، حیوانی و ماشینی صورت گرفته است. همان طور که گفته شد استفاده از حمل و نقل زمینی، روش های گوناگون و متفاوتی دارد که استفاده از هر کدام از آن ها به میزان حجم، وزن و اندازه بار و همچنین زمان تحویل بار بستگی دارد.

 • حمل و نقل جاده ایی: شامل استفاده از خودرو ها و کامیون ها برای انتقال مسافران و بار ها در مسیر جاده ایی می باشد.
 • حمل و نقل ریلی: شامل استفاده از قطار ها و سایر ماشین های ریلی برای انتقال مسافران و بار ها در مسیر ریل می باشد.
 • حمل و نقل با نیروی انسانی: استفاده از این روش به دلیل پیشرفت علم و ساخت انواع ماشن آلات، منسوخ شده است. اما همچنین در کشور ما کولبرانی هستند که با کمک آن ها می توان وسایلی را از شهری به شهر دیگر منتقل کرد. لازم به ذکر است که این کولبران، بری امرار معاش و گذان زندگی به پول این کار نیاز داشته و از روی اجبار، داوطلب برای انجام چنین کاری می باشند.
 • حمل و نقل با نیروی حیوانی: حیونات از گذشته های دور در جا به جاییی انسان ها و همچنین وسایل برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گرفتند. این روش نیز ماننده استفاده از نیروی انسانی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مزایای استفاده از انواع روش های حمل و نقل زمینی

هرکدام از روش های حمل و نقل دارای مزایای خاصی هستند که در این مقاله به توضیح برخی از مزایای استفاده از حمل و نقل زمینی را شرح خواهیم داد.

 • سرعت: حمل و نقل زمینی و به خصوص با استفاده از خودرو، معمولا سرعت بالا تر و زمان کوتاه تر را برای حرکت فراهم می کند. این امر باعث می شود تا مسافران یا کالا ها، زود تر به مقصد برسند.
 • هزینه کمتر: در بسیاری از موارد حمل و نقل زمینی، هزینه کمتری نسبت به حکل و نقل هوایی یا دریایی دارد. علاوه بر این هزینه های تاسیساتی بالا تری در مقابل حمل و نقل ریلی و دریایی لازم است.
 • قابلیت دسترسی: حمل و نقل زمینی تغریبا در همه نقاط جامعه قابل دسترسی می باشد. جاده و شبکه های حمل و نقل عمومی معمولا به خوبی توسعه یافته و قابل دسترسی هستند.

هزینه استفاده از حمل و نقل زمینی

هزینه استفاده از حمل و نقل زمینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آن ها در افزایش یا کاهش هزینه های حمل و نقل تاثیر بسزایی دارد. عوامل موثر در تعیین هزینه های حمل و نقل زمینی عبارتند از :

 • مسافت: هر چه مسافت بین دو شهر بیشتر باشد، قطعا هزینه باربری نیز بیشتر خواهد بود.
 • وزن و حجم بار: هزینه باربری به وزن و حجم بار نیز بستگی دارد. هر وزن و حجم بیشتر باشد، هرینه بیشتری در بر خواهد داشت.
 • نوع کالا: نوع کالا در هزینه باربری تاثیر دارد، به گونه ایی که وسایل شکستنی یا خطرناک هزینه بیشتری خواهند داشت.
 • زمان تحویل: اگر شما نیاز به ارسل سریع داشته باشید، برای تحویل فوری باید هزینه بیشتری را بپردازید.
 • شرکت حامل: انتخاب شرکت حامل در مقدار هزینه باربری بسیار موثر است. برخی شرکت ها تعرفه کمتری را برای این کار در نظر گرفته اند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *